REHAKU

Akupunktura

Akupunktura je metoda stará tisíce let. Přesné datum jejího vzniku se nedá určit , v Číně byla užívána již v době kamenné. Stáří nejstarších nalezených akupunkturních jehel je asi 7000 let a jsou vyrobené z kostí. Akupunktura bývá označována jako nejstarší léčba na světě.


Největší rozkvět akupunktury nastal v Číně v 7. století, kdy se akupunktura stala samostatným oborem čínského lékařství vedle vnitřní medicíny, chirurgie, farmakologie a pediatrie. Rozšiřováním obchodních styků Číny s ostatními zeměmi se začala akupunktura již v 6. století šířit do Japonska, později do Koreje, Indie, Vietnamu a dále. Do Evropy dorazila tato léčebná metoda v 17. století, ale větší rozvoj akupunktury zde nastává až v první polovině 20. století.

Akupunktura je mezioborová lékařská disciplína s uceleným systémem diagnostiky, prevence, léčby a doléčování. Tvoří součást komplexní léčebné a preventivní péče o pacienta.

Podstatou účinku akupunktury je působení na regulační subsystémy organismu, nejčastěji jsou ovlivněny nervový, endokrinní a imunitní systém. Cílem akupunkturní léčby je obnovení humorální, vegetativní a energetické rovnováhy organismu.

Akupunktura je indikována zejména tam, kde nemoc je v oblasti funkčních poruch a kdy očekáváme úplné uzdravení, tedy zde je metodou kauzální. U ostatních nemocí ji lze použít jako symptomatickou terapii v kombinaci s dalšími postupy. Akupunkturou lze doplňovat klasické léčebné postupy jak u první pomoci, tak u nevyléčitelně nemocných.

V prevenci je možno použít akupunkturu k posílení imunoregulačních procesů pro zvýšení celkové odolnosti a obranyschopnosti organizmu. Pozitivním efektem při léčbě akupunkturou je i redukce množství podávaných farmak, čímž se výrazně sníží riziko jejich nežádoucích účinků. Akupunktura zkracuje dobu trvání onemocnění a rekonvalescence.

Používání akupunktury je v České republice upraveno Věstníkem Ministerstva zdravotnictví z roku 1981, částka 1. Akupunkturu mohou provádět lékaři, kteří získali specializaci v některém z klinických oborů včetně oboru všeobecného lékařství a absolvovali zvláštní přípravu organizovanou zdravotnickou institucí pověřenou Ministerstvem zdravotnictví.

Indikace

  • především u onemocnění, v jejichž etiopatogenezi převládá funkční faktor, u akutních i chronických bolestivých stavů
  • onemocnění pohybového aparátu - vertebrogenní algické syndromy páteře, cervikokraniální syndrom, radikulární syndromy, záněty šlach a šlachových pouzder, artrosy)
  • neurologická onemocnění spojených s bolestivým stavy, poruchou pohybových funkcí, poruchou citlivosti ( obrna lícního nervu, neuralgie trojklanného nervu, následky mozkové mrtvice, poškození periferních nervů poúrazové, útlakové)
  • bolesti hlavy - migreny 
  • u psychosomatických poruch
  • při poruchách spánku
  • při imunodeficitních stavech různé etiologie
  • alergická onemocnění (astma bronchiale, polinóza, kožní alergické projevy – kopřivka, ekzém)

Kontraidnikace


1) absolutní

  • akutní stavy nejasné etiologie a patogeneze před stanovením diagnózy, zejména akutní bolesti a infekce, náhlé břišní příhody, infarkt myokardu apod.
  • krvácivé stavy, hemofilie (platí jen pro jehlovou akupunkturu)
  • kachexie, vyčerpání organismu
  • individuální nesnášenlivost
  • akutní psychóza s psychomotorickým neklidem, opilost

2) relativní

  • ireverzibilní patologie, zhoubné nádory (mimo symptomatickou terapii)
  • těžké formy interních nemocí (např. diabetes mellitus, komata aj.)
  • ozáření (rtg), chemoterapie – nutno počkat půl roku až rok
  • lokální: kožní, zvl. infekční nemoci, varixy, tromboflebitidy, zranění, fraktury atd.
  • nepříznivá interakce s léky: cytostatika, tyreoid. hormony, kortikoidy

Pracujeme s klasickým systémem akupunkturních bodů a drah (tělová akupunktura) a se systémem bodů na boltci ucha (ušní akupunktura - aurikuloakupunktura).

Suchá jehla

Terapie suchou jehlou je technika používaná v myoskeletální medicíně s použitím tenkých jehel. Jehla se aplikuje do místa největší citlivosti ve svalu, který při tlaku způsobuje bolest (do tzv. spoušťového bodu, trigger pointu).
Podle výzkumů udávaných v literatuře existuje výrazná shoda lokality spoušťových bodů a akupunkturních bodů (a to až 92 %) avšak na rozdíl od akupunktury, která vychází z východní filozofie, je technika suché jehly založena striktně na západních medicínských principech a výzkumech.
Příčina vzniku těchto bodů může být akutní svalové přetížení, prochladnutí, stresová situace (emocionální faktor), špatné pohybové návyky (chronické přetěžování) nebo úraz.
Body se však nemusí vždy vyskytovat jen v oblastech, které pacient uvádí jako bolestivé, ale i v oblastech na těle vzdálenějších. Zde se jedná o tzv. přenesenou bolest, kterou spoušťové body produkují cestou dráždění nervových zakončení a míšních struktur.
Terapie suchou jehlou vyvolává reflexní odezvu nervového systému, kdy se zmírní přehnané nervové dráždění těchto svalových vláken. Zvýší se lokální prokrvení a látková výměna ve tkáni a následně dojde k uvolnění tohoto konkrétního místa a úlevě od bolesti lokální i přenesené. Ve spojení s manuálním ošetřením měkkých tkání a mobilizacemi se jedná ucelenou terapii. Toto ošetření lze použít u akutních i chronických stavů.
V rámci naší praxe jsou používany výhradně jednorázové akupunkturní jehly.
Adresa
Rehabilitace a akupunktura s.r.o.
Hybernská 1617/40
Praha 1
Copyright © 2004–2022 Rehabilitace a akupunktura | design & kód Karolína Vyskočilová
crossmenu