Největší rozkvět akupunktury nastal v Číně v 7. století, kdy se akupunktura stala samostatným oborem čínského lékařství vedle vnitřní medicíny, chirurgie, farmakologie a pediatrie. Rozšiřováním obchodních styků Číny s ostatními zeměmi se začala akupunktura již v 6. století šířit do Japonska, později do Koreje, Indie, Vietnamu a dále. Do Evropy dorazila tato léčebná metoda v 17. století, ale větší rozvoj akupunktury zde nastává až v první polovině 20. století.
Akupunktura je mezioborová lékařská disciplína s uceleným systémem diagnostiky, prevence, léčby a doléčování. Tvoří součást komplexní léčebné a preventivní péče o pacienta.
Podstatou účinku akupunktury je působení na regulační subsystémy organismu, nejčastěji jsou ovlivněny nervový, endokrinní a imunitní systém. Cílem akupunkturní léčby je obnovení humorální, vegetativní a energetické rovnováhy organismu.
Akupunktura je indikována zejména tam, kde nemoc je v oblasti funkčních poruch a kdy očekáváme úplné uzdravení, tedy zde je metodou kauzální. U ostatních nemocí ji lze použít jako symptomatickou terapii v kombinaci s dalšími postupy. Akupunkturou lze doplňovat klasické léčebné postupy jak u první pomoci, tak u nevyléčitelně nemocných.
V prevenci je možno použít akupunkturu k posílení imunoregulačních procesů pro zvýšení celkové odolnosti a obranyschopnosti organizmu. Pozitivním efektem při léčbě akupunkturou je i redukce množství podávaných farmak, čímž se výrazně sníží riziko jejich nežádoucích účinků. Akupunktura zkracuje dobu trvání onemocnění a rekonvalescence.
1) absolutní
2) relativní